top of page

Soğukta Şekillendirilmiş Çelik (Hafifçelik) Yapılar Nedir?

Taşıyıcı sistemindeki profiller sıcak hadde çelik yapılara (geleneksel çelik yapılara) göre düşük sıcaklıkta şekillendirilerek elde edilen yapılara Soğukta Şekillendirilmiş Çelik Yapılar denir. Bu sistemi kullanan yapıların diğer bir adı da Hafif Çelik Yapılardır. Bunun nedeni ise sıcakta şekillendirilmiş kesitlere göre soğukta şekillendirilen kesitlerin daha ince olması dolayısıyla daha hafif olmasıdır. Soğukta şekillendirilmiş çelik yapıların profilleri genellikle 2,5-1mm kalınlığında C, U, Z ve epsilon kesitli galvanizli profilleridir.

hot-rolled-galvanized-steel-coil-500x500

Malzeme olarak çelik  kusursuz sayılabilecek şekilde üretilir. Kendinden beklenen davranışı gerçekleştirir. Son derece güçlü ve sağlam bir malzemedir. Taşıma kapasitesine oranla oldukça hafif kabul edilir. Ayrıca %100 geri dönüştürülebilirler. Doğayı kirletmezler.
 

Galvanizli kesitlerin paslanmaya karşı dirençleri çok yüksektir, tüm hava koşullarında hiçbir bakım gerektirmeden ayakta kalabilir. Bu yapıları çok uzun ömürlü yapar. En sıra dışı yapıdan en basit yapıya kadar üretim yapılabilir. Özel işçilik veya malzeme gerektirmez. Standart üretimle hayal edilen yapılar üretilebilir. Standart mimariye uyma zorunluluğu yoktur.

Betonarme yapılara kıyasla kalıplar gibi ölü malzeme ve bekleme süreleri yoktur. Kalıp ustası, demir ustası, beton ustası gibi birçok grup işçilik kalemi yoktur. Tek işçilik grubu çok kısa sürede profilleri bir araya getirir ve sahada kurulumunu yapar.

Kesitler.png
Panel, Dekupe.png
Dekupe.png
bottom of page